| After-sales Service | Available |
|---|---|
| Length | 16m 18m 20m 22m 24m |
| Certifications | Patent, ISO, CE |
| Longer Service Life-span | Yes |
| Product Name | Excavator Long Boom Arm For Sale |
| Features | Long Reach, High Efficiency, Work Smoothly |
|---|---|
| Material | Shaogang Q355B, Q690D Or Others As You Request |
| Warranty | 6 Months For Boom And Arm |
| Bucket Cylinder | Include One Bucket Cylinder |
| Bucket | Include, The Size Of Bucket Depends On The Length Of Long Reach |
| Features | Longer Life-span, Not Easy Cracking, High Effective |
|---|---|
| Condition | New |
| Color | Customized Yellow Red Blue White |
| Suitable Excavator | 6 Ton Excavator Or Above |
| Material | Q355B Q355NE Q690D |
| Features | Longer Life-span, High EffIiciency |
|---|---|
| Warranty | 6 Months |
| Length | 21m |
| Product Name | Excavator Long Reach Arm |
| After-sales Service | Available |
| OEM / ODM | YES |
|---|---|
| Warranty | 6 Months For Arm And Cylinder |
| Suitable Excavator Brands | Hitachi Komatsu Kato Sany Zoomlion Kobelco |
| High Efficiency | YES |
| Premium | YES |
| OEM/ODM | YES |
|---|---|
| Testings | YES |
| Suitable Excavator (ton) | 10ton To 60ton |
| High Efficiency | YES |
| Material | LG700 |
| Wide Application | Used In Digging Sand, Soil, Silt, Gravel, Unloading At Jetty, Clean River, Etc |
|---|---|
| Product Name | Excavator Long Boom Arm For Sale |
| Certifications | Patent, ISO, CE |
| Suitable Excavators | 6ton To 200 Ton |
| Pipeline | Seamless Pipeline |
| Condition | New |
|---|---|
| Bucket Cylinder | Include One Bucket Cylinder |
| Material | Q355B Q690D Q355NE According To Clients Request |
| Bucket | 0.45cbm 0.5cbm 0.8cbm Available |
| Warranty | 6 Months For Arm Boom, 3 Months For Bucket |
| Material | LG700 / HG785 |
|---|---|
| Cylinder | Premium Cylinder |
| Digging Depth | 8m 10m 14m 16m 18m |
| Front Attachments | Clamshell Bucket / Standard Bucket |
| After-sales Service | Yes |
| OEM / ODM | YES |
|---|---|
| Suitable Excavator Brands | Hitachi Komatsu Kato Sany Zoomlion Kobelco |
| High Efficiency | YES |
| Premium | YES |
| Color | Accoring To Clients' Requirement |