| Working Environment | Dredging, Digging Rock, Soil, Silt, Demolition Work |
|---|---|
| Excavator Models | Kobelco 220, Kobelco 200, Hitachi 200, Cat320 Etc |
| Digging Depth(m) | 10m |
| Length Of Excavator Long Arm | Customized 10m 15m 18m Etc |
| Color | Customized |
| Condition | New,100%new, New Telescopic Arm |
|---|---|
| Warranty | 6 Months |
| After-sales Service Provided | Online Support,Video Technical Support |
| Bucket Capacity | 0.9m3,0.4-0.5CBM,0.2-6m3 |
| Machine Weight | 6-36T |
| Technical Support | YES |
|---|---|
| Warranty | 6 Months |
| Suitable Excavators | Hitachi Komatsu Sany Zoomlion Cat Etc |
| Excavator Models | PC300, CAT320, SY500HD Etc |
| Wire Rope | Premium |
| Material | Q355B, Q690D |
|---|---|
| Warranty | 6 Months |
| Cylinders | High Quality Cylinders |
| Digging Depth | 8m 10m 12m 14m |
| Suitable Excavators | 6ton 20ton 30ton 40ton 55ton |
| Part Name | Excavator Demolition Boom |
|---|---|
| Material | Q355B/Q690D |
| Suitable Excavator | 30-50ton |
| Length | 23-24m |
| Warranty | Six Months |
| Material | Q355B Or Q690D Or As You Request |
|---|---|
| Suitable Excavator Model | 6 Ton- 200 Ton Excavator |
| Front Attachments | Breaker, Bucket, Crusher, Shear |
| Color | Customized, Red, Blue, Yellow Etc |
| Bucket Capacity | 0.4m3, 0.6m3, 1.5m3, 2m3, 2.2m3 |
| Digging Depth | 4m, 8m, 10m, 12m |
|---|---|
| Apply To | 3 Ton - 55 Ton |
| Bucket Capacity | 0.1 Cbm - 1cbm |
| Condition | New |
| Warranty | 6 Months |
| Type | Excavator Attachment |
|---|---|
| Condition | New |
| Model | SSB089 |
| Warranty | 6 Months |
| Welding | Strong |
| Features | Long Reach, High Effective And Longer Life-span |
|---|---|
| Bucket Capacity | 0.1 Cbm - 1cbm |
| Condition | New, Brand New |
| Material | Shaogang Q355B |
| Digging Depth | 4m, 8m, 10m, 12m |
| Product Name | Excavator Telescopic Arm |
|---|---|
| Warranty | 6 Months |
| Pulley | High Quality |
| Digging Depth | 20m 25m 30m 32m |
| High Efficiency | YES |