| Bucket Cylinder | Available |
|---|---|
| Material | Q355B, Q690D Material |
| Color | Customized |
| Warranty | 6 Months |
| Length | 6m - 24m |
| Features | Longer Life-span, Not Easy Cracking, High Effective |
|---|---|
| Color | Customized |
| Quality Guaranteed | Yes |
| Condition | New |
| Suitable Excavator | 6 Ton Excavator Or Above |
| Features | Longer Life-span, High Effective |
|---|---|
| Certifications | Patent, ISO, CE |
| Warranty | 6 Months |
| Wide Application | Used In Digging Sand, Soil, Silt, Gravel, Unloading At Jetty, Clean River, Etc |
| After-sales Service | Available |
| Material | Q355B Or Q690D Or As You Request |
|---|---|
| Painting | Three Layers |
| Suitable Excavators | Hitachi Komatsu Sany Zoomlion Cat Etc |
| Suitable Excavator Models | 6ton - 200ton |
| High Efficiency | Yes |
| Material | Q690D / HG785 / Q355B |
|---|---|
| Apply To | 6 Ton - 36 Ton Excavator |
| Situation | New |
| Quality | Premium |
| Digging Depth | 6m-16m |
| Brand Name | Zhonghe |
|---|---|
| Part Name | Excavator Long Reach Boom |
| Material | Q355D/Q690D |
| Applicable Industries | Energy & Mining & Demolition |
| Length | 10-28m |
| Brand Name | Zhonghe |
|---|---|
| Part Name | Excavator Long Reach Boom |
| Material | Q355D/Q690D |
| Applicable Industries | Energy & Mining & Demolition |
| Length | 18m |
| Material | Q355B Or Q690D Or As You Request |
|---|---|
| Length(m) | 10m - 35ton |
| Bucket Capacity(cbm) | 0.25cbm - 4cbm |
| Color | Red, Yellow, Blue White Customized |
| Digging Depth(m) | 8m 10m 12m 14m 16m 18m 20m |
| Apply To | 6 Ton - 55 Ton |
|---|---|
| Material | Shaogang Q355B |
| Condition | New, Brand New |
| After-sales Service | Available |
| Warranty | 6 Months, 3 Months |
| Professional Production Process | Yes |
|---|---|
| Suitable Excavator | 6 Ton 20 Ton 25 Ton 55 Ton Excavator And Above |
| Warranty Period | 6 Months |
| Wide Application | The Long Excavator Boom Can Be Used In Digging Sand, Soil, Silt, Gravel, Unloading At Jetty, Clean River, Etc |
| Material | Shaogang Q355B, Q690D Or Others As You Request |