| Brand Name | Zhonghe Machinery |
|---|---|
| Product Name | Excavator Rock Arm |
| Application | Mining & Construction |
| Moving Type | Crawler Excavator |
| Material | Q355B/Q690 |
| Material | Q355B, Q690D, Or Others As You Request |
|---|---|
| Length | 17m, 20m, 25m, 30m |
| Apply To | 25 Ton - 67 Ton Excavator |
| Warranty | 6 Months |
| Working Condition | Demolate Buildings |
| Warranty | 6 Months |
|---|---|
| Color | Red, Yellow, Blue White Customized |
| Suitable Excavator Model | 6 Ton - 200 Ton |
| Material | Q355B Or Q690D Or As You Request |
| Technicial Support | YES |
| Features | Longer Service Life-span, High-effective |
|---|---|
| Material | Q355B, Q690D, Or Others As You Request |
| Apply To | 25 Ton - 67 Ton Excavator |
| Warranty | 6 Months |
| Working Condition | Demolate Buildings |
| Features | Long Reach High Strength Longer Life-span |
|---|---|
| Warranty | 6 Months |
| Apply To | 25 Ton - 67 Ton Excavator |
| Condition | New |
| Working Condition | Demolate Buildings |
| Apply To | 45ton - 55 Ton Excavator |
|---|---|
| Cylinders | Enlarge Cylinders |
| Condition | New |
| Material | Premium Q355B |
| Warranty | 6 Months |
| Color | Customized |
|---|---|
| Bucket Cylinder | Available |
| Material | Q355B, Q690D Material |
| Length | 6m - 24m |
| Condition | New |
| Condition | New,100%new,New Long Reach Boom & Arm |
|---|---|
| Warranty | 6 Months |
| After-sales Service Provided | Online Support,Video Technical Support |
| Bucket Capacity | 0.9m3,0.4-0.5CBM,0.2-6m3 |
| Machine Weight | 45-120T |
| Apply To | Digging Sand, Soil, Silt Etc |
|---|---|
| Suitable Excavator | 20 Ton Excavator Or Above |
| Material | BS900E, Q355B, Lighter And Stronger |
| Pulley | High Quality Pulley, Enlarge Pulley |
| Digging Depth | 25m 30m 32m |
| Front Attachments | Clamshell Bucket, Standard Bucket |
|---|---|
| Condition | New |
| Model | Telescopic Excavator 08 |
| Number Of Sections | 3 Sections |
| Bucket Capacity | 0.6m3, 1m3, 1.5m3, 2.2m3, 2.5m3 |