| Material | Q355B, Q690D, Or Others As You Request |
|---|---|
| Apply To | 6-50ton Excavator |
| Warranty | 6 Months |
| Working Condition | Tunnel Work |
| Condition | New |
| Material | Q355B, Q690D, Or Others As You Request |
|---|---|
| Apply To | 6-100ton Excavator |
| Warranty | 6 Months |
| Product Name | Excavator Telescopic Boom |
| Condition | New |
| Material | Q355B, Q690D, Or Others As You Request |
|---|---|
| Apply To | 6-100ton Excavator |
| Warranty | 6 Months |
| Product Name | Excavator Telescopic Boom |
| Condition | New |
| Condition | New,100%new,New Long Reach Boom & Arm |
|---|---|
| Warranty | 6 Months |
| After-sales Service Provided | Online Support,Video Technical Support |
| Bucket Capacity | 0.9m3,0.4-0.5CBM,0.2-6m3 |
| Machine Weight | 45-120T |
| Apply To | 30 Ton - 36 Ton Excavator |
|---|---|
| Plate Thickness | Thicker |
| Cylinders | Enlarge Cylinders |
| Material | Shaogang Q355B |
| Suitable Working Condition | Tunnel Construction Work, Work In Narrow Places |
| OEM / ODM | YES |
|---|---|
| Suitable Excavator Brands | Hitachi Komatsu Kato Sany Zoomlion Kobelco |
| High Efficiency | YES |
| Premium | YES |
| Color | Accoring To Clients' Requirement |
| Material | Q355B, Q690D |
|---|---|
| Warranty | 6 Months |
| Cylinders | High Quality Cylinders |
| Digging Depth | 8m 10m 12m 14m |
| Suitable Excavators | 6ton 20ton 30ton 40ton 55ton |
| Material | Q355B, Q690D, Or Others As You Request |
|---|---|
| Length | 11-25m |
| Apply To | 20-85ton Excavator |
| Warranty | 6 Months |
| Working Condition | Demolate Buildings |
| Material | Q355B, Q690D, Or Others As You Request |
|---|---|
| Length | 11-25m |
| Apply To | 20-85ton Excavator |
| Warranty | 6 Months |
| Working Condition | Demolate Buildings |
| Material | Q355B, Q690D, Or Others As You Request |
|---|---|
| Apply To | 6-50ton Excavator |
| Warranty | 6 Months |
| Working Condition | Tunnel Work |
| Condition | New |