| Part Name | Excavator Long Reach Boom Arm |
|---|---|
| Material | Q355B/Q690 |
| Applicable Industries | Energy & Mining & Demolition |
| Suitable Excavator | 6-15Ton |
| Length | 7-14m |
| Material | Q355B, Q690D, Or Others As You Request |
|---|---|
| Length | 17m, 20m, 25m, 30m |
| Apply To | 25 Ton - 67 Ton Excavator |
| Warranty | 6 Months |
| Working Condition | Demolate Buildings |
| Material | Q355B, Q690D, Or Others As You Request |
|---|---|
| Length | 11-25m |
| Apply To | 20-85ton Excavator |
| Warranty | 6 Months |
| Working Condition | Demolate Buildings |
| Apply To | 20ton -25ton Excavator |
|---|---|
| Material | Q355B, Q690D, Or Others As You Request |
| Condition | New |
| Length | 17m - 18m |
| Working Condition | Demolate Buildings |
| Suitable Excavators | Hitachi Komatsu Sany Zoomlion Cat Etc |
|---|---|
| Warranty | 6 Months, 3 Months |
| Material | Q355B Or Q690D Or As You Request |
| High Efficiency | YES |
| High Quality | YES |
| OEM / ODM | Available |
|---|---|
| Material | Q345, Q355B, Q690D |
| Digging Depth | 10m 16m 18m 19m 20m |
| Long Reach | 18m 19m 20m |
| Suitable Excavators | 10ton To 200ton |
| Color | Customized |
|---|---|
| Bucket Cylinder | Available |
| Material | Q355B, Q690D Material |
| Length | 6m - 24m |
| Condition | New |
| Color | Red, Yellow, Blue, According To Clients' Requirement |
|---|---|
| Material | Q355B, Q355NE, Q690D |
| High Pressure Hoses | Available |
| Suitable Excavators | 6 Ton To 55ton |
| Bucket | 0.45cbm 1.2cbm 2cbm 4cbm |
| Features | Longer Life-span, High EffIiciency |
|---|---|
| Warranty | 6 Months |
| Length | 21m |
| Product Name | Excavator Long Reach Arm |
| After-sales Service | Available |
| Features | Longer Life-span, Not Easy Cracking |
|---|---|
| Warranty | 6 Months |
| Condition | New |
| After-sales | Yes |
| Key Word | Long Reach Boom Excavator |