| Features | Long Reach, Digging Hard Sand, Easy Transportantion |
|---|---|
| Material | Shaogang Q355B, Ningbo Connectors |
| Bucket Capacity | 0.1 Cbm - 1.2cbm |
| Warranty | 6 Months |
| Condition | New |
| Features | Long Reach, Digging Hard Sand, Easy Transportantion |
|---|---|
| Material | Shaogang Q355B |
| Digging Depth | 6m, 8m, 10m, 12m |
| Warranty | 6 Months |
| Condition | New |
| Material | Q355B Or Q690D Or As You Request |
|---|---|
| Suitable Excavator | Komatsu, Sany, Sumitomo, Cat Etc |
| Digging Depth | 8m 10m 12m 15m 16m |
| Quality | Premium |
| Color | Red, Yellow, Blue White Customized |
| Brand Name | Zhonghe |
|---|---|
| Part Name | Excavator Sliding Arm |
| Material | Q355B |
| Applicable Industries | Energy & Mining & Demolition |
| Suitable Excavator | 10-36Ton |
| Digging Depth(m) | 6m 10m 12m 14m 16m 18m 20m |
|---|---|
| Excavator Model | 6ton - 55ton |
| Material | Q355B, Q690D |
| OEM / ODM | YES |
| High Efficiency | YES |
| Brand Name | Zhonghe |
|---|---|
| Part Name | Excavator Sliding Arm |
| Material | Q355B |
| Applicable Industries | Energy & Mining & Demolition |
| Suitable Excavator | 20-27Ton |
| Features | High Effective And Longer Life-span |
|---|---|
| Material | Q355B Or Q690D Or As You Request |
| Digging Depth(m) | 8m 10m 12m 14m 16m |
| Bucket | Standard Bucket |
| Weight | 10kgs-730kgs |
| Digging Depth | 6m 8m 10m 12m |
|---|---|
| Suitable Working Environment | Digging House Foundation Pits, Deep Pits, Caissons |
| Color | Red, Yellow, Blue White Customized |
| OEM/ODM | YES |
| High Efficiency | YES |
| Long Reach | 10M 12M 16M |
|---|---|
| Material | Q355B Or Q690D Or As You Request |
| Quality | Premium |
| High Effective | Yes |
| Warranty | 6 Months For The Arm And Cylinder, 3 Months |
| Brand Name | Zhonghe |
|---|---|
| Part Name | Excavator Telescopic Boom Arm |
| Material | Q355D/Q690D |
| Applicable Industries | Energy & Mining & Demolition |
| Suitable Excavator | 10-15Ton |