| Excavator Model | 6ton - 65ton |
|---|---|
| OEM/ODM | YES |
| Tests | Full Test |
| Apply To | Digging Caissons, Deep Pits, House Foundation Pits |
| Warranty | 6 Months |
| Features | High Effective And Longer Life-span |
|---|---|
| Digging Depth(m) | 20m 25m 30m 32m 35m |
| Material | BS900E, Lighter And Stronger |
| Warrantly | 6 Months To 1 Year |
| Maintenance | Convenient Maintenance |
| Material | Famous Brand--Shaogang Q355B |
|---|---|
| Telescopic Cylinder | High-quality |
| Steel Quality | High Quality |
| Welding Wire | Premium Welding Wire |
| Digging Depth(m) | 12m 16m |
| Brand Name | Zhonghe |
|---|---|
| Part Name | Excavator Telescopic Boom Arm |
| Material | Q355D/Q690D |
| Applicable Industries | Energy & Mining & Demolition |
| Suitable Excavator | 20-35Ton |
| Digging Depth(m) | 6m 10m 12m 14m 16m 18m 20m |
|---|---|
| Excavator Model | 6ton - 55ton |
| Material | Q355B, Q690D |
| OEM / ODM | YES |
| High Efficiency | YES |
| Material | BS900E, Premium Material |
|---|---|
| Long Reach(m) | 18m 20m 25m 30m 32m |
| Quality | High Quality |
| Bucket | 1.5cbm 2cbm 2.5cbm Bucket |
| Connectors | High Quality Connectors |
| Digging Depth | 8m 10m 15m 18m 20m 22m 30m 32m |
|---|---|
| Wire Rope | High Quality Wire Rope Muti-strand |
| Clamshell Bucket | 0.8cbm 1cbm 2cbm 2.5cbm 3cbm |
| Application | Digging House Foundation Pits, Deep Pits |
| Material | BS900E Or As You Request |
| Digging Depth | 6M 8M 12M |
|---|---|
| Steel Material | Q355B |
| Cylinders | Included |
| Welding | Better Welding |
| Test | Full Tests |
| Welding | Strong |
|---|---|
| Number Of Sections | 3 Sections |
| Type | Excavator Attachment |
| Bucket Capacity | 0.4cbm, 0.6cbm, 1.5cbm, 2.2cbm, 2.5cbm |
| Maximum Reach | 25m 30m 32m |
| Material | LG700, Lighter And Stronger |
|---|---|
| Suitable Excavators | 6ton - 55ton |
| Excavator Brand | Komatsu Sany Hitachi Cat Etc |
| OEM / ODM | Yes |
| Digging Depth(m) | 8m 10m 12m 14m 16m |