| Material | Shaogang Q355B, Better Steel Material |
|---|---|
| Connectors | Thicken Connectors, Can Bear Huge Stress |
| Digging Depth | 15m 18m 20m 21m 22m 25m 30m 32m |
| Bucket Capacity | 0.4m3, 0.6m3, 1.5m3, 2m3, 2.2m3 |
| Quality | Premium |
| OEM / ODM | Available |
|---|---|
| Material | Q345, Q355B, Q690D |
| Digging Depth | 10m 16m 18m 19m 20m |
| Long Reach | 18m 19m 20m |
| Suitable Excavators | 10ton To 200ton |
| Digging Depth | 8m 10m 15m 18m 20m 22m 30m 32m |
|---|---|
| Wire Rope | High Quality Wire Rope Muti-strand |
| Clamshell Bucket | 0.8cbm 1cbm 2cbm 2.5cbm 3cbm |
| Application | Digging House Foundation Pits, Deep Pits |
| Material | BS900E Or As You Request |
| Material | Q355B Or Q690D Or As You Request |
|---|---|
| Suitable Excavator | Komatsu, Sany, Sumitomo, Cat Etc |
| Digging Depth | 8m 10m 12m 15m 16m |
| Quality | Premium |
| Color | Red, Yellow, Blue White Customized |
| Features | Longer Life-span And High Effective |
|---|---|
| Material | Q345 |
| Type | Mechanical Type |
| Quality | Premium |
| Suitable Excavator Model | 1 Ton - 20 Ton |
| Maximum Reach | 12m 18m 20m 31m 32m |
|---|---|
| Quality | High Quality |
| Model | SSB005 |
| Condition | Brand New |
| Type | Excavator Attachment |
| Material | Premium Material |
|---|---|
| Apply To | 1 Ton Excavator - 65 Ton Excavator |
| Warranty | 3 Months |
| Condition | New |
| Application | Change Excavator Attachments |
| Condition | New |
|---|---|
| Bucket Capacity | 0.4cbm, 0.6cbm, 1.5cbm, 2.2cbm, 2.5cbm |
| Number Of Sections | 3 Sections |
| Model | SSB089 |
| Maximum Reach | 32 Meters |
| Brand | Kaiping Zhonghe Machinery |
|---|---|
| Part Name | Hydraulic Quick Hitch |
| Application | Replace Excavator Attachments |
| Suitable Machine | 10 Ton - 30 Ton Excavator |
| Material | Q355B |
| Type | Excavator Attachment |
|---|---|
| Condition | New |
| Model | SSB089 |
| Warranty | 6 Months |
| Welding | Strong |